Nie oceniaj książki po okładce #3, czyli listopadowe premiery

01 listopada

Photo by Alisa Anton on Unsplash

Za oknem jesień już w całej okazałości. Złoto-czerwona pogoda na razie nas nie opuszcza, ale pamiętajcie, że kiedy przyjdą zimniejsze i wilgotniejsze dni, najlepszym schronieniem bezsprzecznie pozostaje księgarnia! W listopadzie na półkach dosyć różnorodnie. Postanowiłam więc, że takie samo będzie zestawienie premier tego miesiąca.


Nie ma Mariusz Szczygieł

Nowa książka Mariusza Szczygła opowiada o tym, czego nie ma. 

Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma „nie ma”. – fragment opisu wydawcy

Nieobecność ironicznie obecna jest w życiu rozmówców autora, których światy często nie stykają się ze sobą. Wśród nich znajdziemy między innymi ukraińskiego żołnierza, czeską poetkę, polską księgową oraz ojca autora. Zapowiada się niezwykle intrygująco i tajemniczo.

Data premiery: 2 listopada 2018, Wydawnictwo Dowody na IstnienieNiepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90. Piotr Lipiński, Michał Matys

Zbiór reportaży z jednej z ciekawszych w Polsce dekad ubiegłego stulecia. Lata 90. to lata, które nabrały nowych kolorów. To czasy szybkich zmian, lepszego życia, możliwości większego zarobku. Zalanie Polski zachodnim stylem życia i zachłyśnięcie się nim, doprowadziło do  powstania jednej z bardziej groteskowych i osobliwych lat w naszej najnowszej historii. Piotr Lipiński i Michał Matys zabiorą nas w podróż do czasów niekoniecznie bardzo odległych, ale już dosyć charakterystycznych i dla niektórych niezwykle sentymentalnych.

Data premiery: 21 listopada 2018, Wydawnictwo CzarneOpowiadania Joseph Conrad

Zbiór opowiadań napisany przez Józefa Korzeniowskiego, pisarza polskiego pochodzenia, znanego szerzej pod pseudonimem Joseph Conrad. Perła gatunku, w której znajdziemy opis społeczności na pograniczu kultur –  celny, ironiczny, bogaty językowo i stylistycznie.

Człowiekiem Conrada targają sprzeczności, ludzka słabość zmienia się w krzyk buntu, który milknie wobec nieprzewidywalności losu i dzikości natury. Porażka wydaje się nieunikniona, a po niej zostaje tylko pustka. – fragment opisu wydawcy

Data premiery: 28 listopada 2018, Wydawnictwo Czarne
Elementarz Polski dla Polaka i Polki z Polski Bolesław Chromry

Sam tytuł tej pozycji mówi już o niej wystarczająco dużo. Wnikliwe i celne oko autora pozwala świetnie zobrazować naszą Polską rzeczywistość. Z humorem, ironią i dużym dystansem – to jedyny sposób, aby przetrwać w kraju, który często tak trudno jest zrozumieć. Jeśli nie wiecie czego się spodziewać po tej pozycji, śmiało zajrzyjcie tutaj. Ta strona pozwoli wam zapoznać się z twórczością Bolesława Chromrego i pokaże punkt widzenia, z którego spogląda na nasz kraj. Ten dla Polki i Polaka z Polski.

Data premiery: 26 listopada 2018, Wydawnictwo Korporacja Ha!art
Bezduch Krzysztof Siwczyk

Nie jestem w stanie ubrać w inne słowa tego, co napisane jest o Bezduchu na stronie wydawcy. Opis prof. Zbigniewa Mikołejko w swojej doskonałości przekonał mnie do jej przeczytania. Data premiery jeszcze nie znana, ale warto mieć tę pozycję na oku.

Książka Krzysztofa Siwczyka jest, jestem o tym najgłębiej przekonany, istotnym projektem zmierzenia się z «metafizyką codzienności» (ze «sprawami – jak powiada Autor – bieżącej metafizyki»). (...) Chodzi tu przede wszystkim, jak sugeruje tytułowy i programowy esej zbioru, o osaczenie przez zmienny i wszystkożerny jakby mikrokosmos, osaczenie przez najprostsze zdarzenia, rzeczy, impresje, o ich nachalność jakby czy magmatyczność, która potwornieje, staje się niczym monstra w dawnych obrazach przedstawiających kuszenie świętego Antoniego Pustelnika. Ta monstrualność w przepływie, w przemijaniu, w koszmarnym śnie rozgrywa się pośród skrupulatnie zarejestrowanych form i okruchów życia, złogów i  majaków dzieciństwa, ale i – w dialektycznym wiązaniu – rodzicielstwa. Starego więc i nowego – w palimpseście, w wężowym splocie. – fragment opisu wydawcy

Data premiery: ???, Wydawnictwo Austeria


You Might Also Like

0 comments

Popularne

Obserwatorzy

Translate

Subscribe