Nie oceniaj książki po okładce, czyli wrześniowe premiery

03 września


Photo by Christin Hume on Unsplash

We wrześniu wydawnictwa szykują dla swoich czytelników nie lada ucztę. W porównaniu do poprzednich miesięcy obecny obfituje nieco bardziej w książki, a szczególnie w książki non-fiction. Spośród wszystkich premier wybrałam dla Was najciekawsze, według mnie, pozycje. Sporo wśród nich reportaży, ale dobra powieść też się tu znajdzie...


George Saunders Lincoln w Bardo
...więc może zacznijmy od niej. Jak pogodzić ból i pustkę po utracie syna ze swoimi obowiązkami, kiedy w kraju toczy się jedna z ważniejszych wojen w dziejach państwa? Po śmierci swojego syna, Williego, prezydent Lincoln stanął właśnie przed takim zadaniem. Lincoln w bardo, książka nagrodzona w 2017 roku Nagrodą Bookera, podejmuje temat żałoby i próby godzenia się ze stratą bliskich w dosyć eksperymentalny sposób. Większa część jej fabuły rozgrywa się w bardo - stanie pośrednim pomiędzy śmiercią a ponownymi narodzinami. Książka Saunders'a zapowiada się na prawdę arcyciekawie.

Data premiery: 3 września 2018, Wydawnictwo Znak
 


Maria Hawranek, Szymon Opryszek Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju.
Mój wrześniowy must have. Wyhoduj sobie wolność to kolejny latynoamerykański reportaż z Wydawnictwa Czarnego, w którym tym razem wędrujemy do Urugwaju. Podróż do państwa Ameryki Południowej, które w żaden sposób nie przypomina swoich politycznych sąsiadów, może okazać się zaskakująco...świecka. Zliberalizowane prawa dotyczące narkotyków czy adopcji wydają się niewiarygodne, jeśli uświadomimy sobie, że dotyczą kraju Ameryki Łacińskiej.
Data premiery: 26 września 2018, Wydawnictwo Czarne
 
Remigiusz Ryziński Dziwniejsza historia
Książka o tęczowym społeczeństwie Polski XX w. Wydarzenia mające miejsce w wyjątkowo trudnych czasach, podkreślone są dodatkowo innością i wyobcowaniem obywateli o odmiennej orientacji seksualnej. Brak akceptacji homoseksualizmu oraz walka o szacunek i tolerancję mieszają się z antysemityzmem, tworząc obraz Polski, którego wolałabym nie oglądać.
Data premiery: 19 września 2018, Wydawnictwo Czarne

Edyta Stępczak Burka w Nepalu nazywa się sari
Reportaż Edyty Stępczak ma uzmysławiać, że ciemiężony nie nosi tylko jednej twarzy czy... burki. Autorka pokazuje, że nawet w pozornie kolorowym świecie, życie kobiet może być mocno zdominowane przez mężczyzn. Szara codzienność nepalskich kobiet, ich zmagania z systemem patriarchalnym i dążenie do uzyskania praw, na jakie zasługuje każdy człowiek, niezależnie od płci, to wynik obserwacji społeczeństwa przez autorkę, która w Nepalu mieszka już ponad pięć lat.

Data premiery: 17 września 2018, Wydawnictwo Znak literanova
 
Robert Rient Przebłysk
Przebłysk Roberta Rienta można zaklasyfikować do książek drogi. Autor porzuca dotychczasowe życie, aby wybrać się w podróż, w której odnajdzie siebie, wyzwoli się ze schematów. Wędrując przez kolejne kontynenty, zatraca się w sobie coraz bardziej, usiłując dotrzeć do najgłębszych zakamarków swojego umysłu.
Poruszająca i intymna opowieść Rienta prowadzi przez intensywny lęk, sen o przebudzeniu i najgłębsze pragnienia, za które gotowi jesteśmy zapłacić każdą cenę. To również sensualna kronika egzotycznych smaków, zapachów, fotografii, wzruszeń i najważniejszego - pojednania.
Nic dodać, nic ująć. Po prostu trzeba przeczytać.

Data premiery 19 września 2018, Wydawnictwo Wielka Litera


John Steinbeck Była raz wojna, Bomby poszły
Kolejna książka Steinbecka doczekała się polskiego przekładu. Tym razem wydawnictwo serwuje nam zbiór reportaży z frontu oraz powieść ukazującą obraz amerykańskich sił powietrznych. Steinbeck swoim ostrym widzeniem spraw społecznych pokazuje ludzką i indywidualną dla każdego żołnierza, tragedię wojny. Życie na froncie to nie tylko ważne bitwy i utrwalające się w pamięci daty, ale również szereg codziennych spraw, które towarzyszą walczącym w konfliktach zbrojnych.

 Data premiery: 25 września 2018, Wydawnictwo Prószyński i S-ka


Bernd Heinrich Drzewa w moim lesie
A na koniec kolejna pozycja z modnego w ostatnich latach nurtu książek przyrodniczych. Żywię głęboką nadzieję, że będzie ona rzetelna i o niebo lepsza od swoich sekretnych poprzedniczek.
Data premiery: 19 września 2018, Wydawnictwo Czarne
Jeśli Cię nie przekonałam, tutaj to zrobią. Klik!A Wy na co czekacie w tym miesiącu?

You Might Also Like

0 comments

Popularne

Obserwatorzy

Translate

Subscribe