Nie oceniaj książki po okładce #2, czyli październikowe premiery

30 września

Photo by Brandi Redd on Unsplash

Podczas gdy wrzesień wręcz kipiał od dobrych nowości książkowych, październik tematycznie podszedł mi nieco gorzej. Ze wszystkich premier, wartych uwagi okazało się dla mnie jedynie pięć książek, o których krótko możecie przeczytać poniżej. Oczywiście odsyłam Was również do stron wydawnictw, na których dowiecie się nieco więcej o interesujących was pozycjach. Miłego!
O kotach / O psach

Nieważe czy jesteś miłośnikiem kotów, czy wielbicielem psów. Wydawnictwo Czarne pomyślało zarówno o tych pierwszych, jak i o drugich. Dwa zbiory opowiadań i anegdot o najbliższych naszym sercom zwierzakach. W tomie O kotach znajdziemy teksty między innymi Małgorzaty Rejmer oraz Pawła Sołtysa. O psach piszą natomiast Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk i inni. Na stronie wydawnictwa dostępne są fragmenty każdej z książek. Przeczytajcie i dajcie się skusić. A Ty, do której drużyny należysz? #teamcats

Data premiery: 3 października 2018, Wydawnictwo CzarneWróżąc z fusów. Reportaże z Turcji Marcelina Szumer-Brysz

Niejednolita, często stereotypowa i rozdarta, zarówno politycznie, jak i religijnie. W taki sposób najprościej opisać państwo Azji Mniejszej. Reportaże z Turcji mają pomóc nam pozbyć się schematycznego o niej myślenia. Turcja to coś więcej niż islam. Młodzi ludzie ciągnący ku zachodowi, odwaga środowisk LGBT oraz produkcje telewizyjne, cieszące się niezwykłą popularnością poza granicami kraju, to tylko niektóre z licznych odcieni mieniącej się kolorami Turcji.

Data premiery: 10 października 2018, Wydawnictwo CzarneLepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej Janusz Rolicki

Zbiór reportaży Janusza Rolickiego, opisujących życie w czasach PRL-u, to doskonała okazja do zweryfikowania i porównania rzeczywistości i kondycji Polski sprzed kilkudziesięciu lat z tą obecną. Rolicki w swoich tekstach przedstawia szary obraz kraju za czasów Gomułki i Gierka. Każde czasy mają jednak wydarzenia, którymi, nawet pomimo smutnej codzienności, żyją: porwania, zabójstwa czy głośne procesy sądowe. Wszystko to wplata się w codzienność życia ludzi, których rzeczywistość okresu małej stabilizacji dotykała najbardziej: budowniczych, sezonowych pracowników oraz tych, którym w życiu powiodło się nieco gorzej. 

Data premiery: 17 października 2018, Wydawnictwo PoznańskieKontener Marek Bieńczyk

W Kontenerze Marek Bieńczyk pisze intymnie o odchodzeniu bliskiej osoby. Najpierw o oddechu, później o ostatnim tchnieniu, o tym, jak niewiele dzieli nas od nieistnienia. Doświadczenie utraty matki zderza z wieloma odniesieniami do literatury i kultury, a to z kolei nadaje całej książce szerszego wymiaru odczuwania. Na stronie wydawcy możemy przeczytać:
Stworzył książkę pełną życia, bo „Kontener” oświetla, prześwietla nasze zmysły: smak, zapach, dotyk, spojrzenie. Zarazem nadzwyczajną książkę ponad tym życiem zawieszona. Jak powietrze. 

Data premiery: 3 października 2018, Wydawnictwo Wielka Litera

You Might Also Like

0 comments

Popularne

Obserwatorzy

Translate

Subscribe