Future Library Project, czyli czemu umrzesz przed premierą książki - część I

05 marcaSpoglądając w dół widzisz wydeptaną ścieżkę. Słyszysz rytmiczne dudnienie dziesiątek stóp. Spacerujesz z nimi wszystkimi. Wokół las. Śpiew ptaków. Czubki drzew wbijające się w niebo nad głowami przechodniów. Po krótkim spacerze dochodzisz do leśnej polany, która jest waszym celem. To wszystko stanie się w tym miejscu. Kilka krótkich przemówień, przekazanie manuskryptu. Wśród słuchaczy panuje ciepła, w przeciwieństwie do aktualnej pogody, atmosfera. Jesteś świadkiem ponadczasowego dzieła. To właśnie tutaj, w lesie położonym niedaleko Oslo, odbywa się ceremonia przekazania tekstów, których uczestnicy tego wydarzenia nigdy nie będą w stanie przeczytać. Czemu? Po prostu nie dożyją daty ich wydania.

To krótkie wydarzenie, którego przed chwilą byłeś świadkiem, odbywa się raz do roku. Zainicjowane zostało przez szkocką artystkę, Katie Paterson, w ramach jej projektu Future Library. Ale zacznijmy od początku.


Strona projektu: futurelibrary.no
 

Katie Paterson (ur. 1981 w Szkocji) uważana jest za jedną z czołowych artystek swojego pokolenia. W swoich pracach często przedstawia ludzkość i jej dokonania w odniesieniu do ogromu czasu, przestrzeni kosmosu oraz zachodzących w nim zmian. Przy opracowywaniu swoich kompozycji wykorzystuje nowoczesne technologie i często podejmuje współpracę z naukowcami. Dzięki temu prace wychodzące spod jej ręki są minimalistyczne i dosyć melancholijne. Poniżej pozwolę sobie zamieścić subiektywny wybór jej najciekawszych projektów.

As the world turns (2010)
Obrotowy stół, zsynchronizowany z czasem obrotu Ziemi dookoła własnej osi, na którym odtwarzany jest utwór Vivaldi’ego Cztery pory roku. Utwór w takim tempie obrotu będzie odtwarzany przez cztery lata. Ruch płyty z powodu swojej małej prędkości nie jest widoczny, a grany utwór ledwie słyszalny.

Vatnajökull (the sound of) (2007)
Linia telefoniczna, która dzięki zastosowaniu podwodnego mikrofonu, pozwoliła dodzwonić się z każdego telefonu na świecie do lodowca na Islandii, aby posłuchać dźwięku jego topnienia.

Totality (2016) 
Wielka kula lustrzana obrazująca każde udokumentowane zaćmienie słońca. Na kuli przedstawionych jest ponad 10 000 obrazów stanowiących przekrój przez wszystkie fazy zaćmienia.

Timepieces (2014) 
Zestawienie zegarów wskazujących godzinę na planetach Układu Słonecznego. Z uwagi na różnice w czasie trwania doby na każdej z planet, poszczególne zegary skalibrowane są w taki sposób, aby pokazywać godzinę w odniesieniu do pozostałych planet. 

Fossil Necklace (2013)
Naszyjnik składający się ze 170 skamieniałości, będących symbolami najważniejszych wydarzeń ewolucji życia na Ziemi.

Więcej projektów artystki znajdziecie na jej stronie: katiepaterson.org


Wśród całego mnóstwa nieprzeciętnych prac Katie, szczególnie wyróżnia się Future Library Project. Powstała w 2014 roku koncepcja, ma na celu gromadzenie manuskryptów pisarzy, którzy zgodzili się podjąć współpracę z artystką. Wszystkie zebrane teksty wydane zostaną dopiero w 2114 roku. Trwający sto lat projekt zakłada posadzenie tysiąca drzew, w lesie Nordmarka znajdującym się w pobliżu Oslo w Norwegii. Pozyskane z nich włókna roślinne posłużą do produkcji papieru, na którym wydana zostanie antologia zgromadzonych książek. Future Library Project stanowi zatem żywy twór, rozrastający się z każdym rokiem. Przyrastające słoje drzew, według autorki, mają symbolizować kolejne rozdziały powstającej książki. 

Co roku, w lesie, odbywa się ceremonia przekazania manuskryptów przez ich autorów. Widzowie tego wydarzenia mają okazję doświadczać żywego lasu, zmian w nim zachodzących oraz rosnących na ich oczach drzew. Teksty przekazane przez pisarzy podczas ceremonii przechowywane będą w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu w New Deichmanske Bibliotek w Oslo, której otwarcie zaplanowano w 2019 roku. Wszystkie zebrane dzieła, wraz z tytułem oraz nazwiskiem autora, wystawione zostaną w bibliotece, jednak żaden z manuskryptów nie zostanie upubliczniony przed datą jego wydania w 2114 roku.

Future Library to projekt, który pozwoli nam uświadomić sobie, jak duży przedział czasu stanowi sto lat w odniesieniu do naszego życia, a jak niewielki w odniesieniu do otaczającego nas wszechświata. Pokazuje również, w dość nietypowy sposób, naszą krótkowzroczność podczas podejmowania działań, mogących mieć wpływ na losy przyszłych pokoleń. Pokoleń, których życie wcale nie jest tak bardzo odległe od naszego.
Future Library has nature, the environment at its core – and involves ecology, the interconnectedness of things, those living now and still to come. It questions the present tendency to think in short bursts of time, making decisions only for us living now – Katie Paterson
Nie wiem jak was, ale mnie cały projekt napawa niepokojem. Niezwykle silnie uświadamia mi krótkotrwałość i ulotność naszego życia.

You Might Also Like

0 comments

Popularne

Obserwatorzy

Translate

Subscribe