Grzechy Ameryki: „Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu” Maciej Jarkowiec

10 marcaPowrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu to reportaż traktujący o czarnych kartach z historii Stanów Zjednoczonych. O wydarzeniach, których amerykanie nie chcą pamiętać, a które wracają do nich i kładą się cieniem na ich przeszłości. Przybycie białego człowieka na ziemie zamieszkane przez Indian, doprowadziło do trwającego po dziś dzień konfliktu pomiędzy rdzennymi mieszkańcami kontynentu, a osadnikami żądnymi ziemi i surowców. Miejscowi od setek lat nieprzerwanie walczą o swoje prawa, które pomimo wielu obietnic były, i nadal są łamane. Maciej Jarkowiec wnikliwie opisuje historię Indian, skupiając się głównie na plemionach Lakotów i Dakotów, przez Europejczyków nazywanych Siuksami. Z pierwszego z nich wywodzi się Russel Means – jeden z czołowych działaczy w walce na rzecz praw swoich pobratymców, aktor oraz polityk. Jego postać stanowi swoiste centrum reportażu, który nie skupia się jednak wyłącznie na jego osobie. Ten najbardziej rozpoznawalny przedstawiciel współczesnych Indian stanowi jedynie punkt wyjściowy do opowiedzenia historii jego plemienia. Jarkowiec w kolejnych rozdziałach swojej książki, krąży wokół jego postaci, przytaczając niezaprzeczalne i brutalne sposoby traktowania rdzennych mieszkańców kraju za oceanem, zarówno w dalekiej, jak i bliskiej przeszłości.

Autor reportażu rozprawia się z mitem Ameryki, która w oczach większości świata jest krajem wolności i sprawiedliwości. Pokazuje, w jaki sposób ludzie będący u władzy potrafią łamać obietnice, manipulować faktami i pisać historię na nowo. Wydarzenia, które miały miejsce w ostatnich stuleciach istnienia państwa, stanowią niezbity dowód zakłamania wspaniałego imperium, które nie ma dosyć odwagi, aby przyznać się i ponieść konsekwencje czynów swoich przodków.
  
Powrócę jako piorun to reportaż bogaty zarówno pod względem treści, jak i fotografii. Znajdziemy w nim czarno-białe zdjęcia, przedstawiające, często nieżyjących już, przywódców ruchów indiańskich oraz białych ludzi, połączonych w jakiś sposób z ich historią. Na końcu książki znajduje się kalendarium, zawierające najważniejsze wydarzenia, w większości przytoczone wcześniej w tekście. Uporządkowanie ich w sposób chronologiczny, pozwala łatwo odnaleźć się w całej historii Siuksów. Wrażenie robi również, zamieszczona na ostatnich stronach, bogata bibliografia. Takie zestawienie na pewno zaspokoi co ciekawszych czytelników, którzy zapragną zdobyć dodatkową wiedzę o rdzennych mieszkańcach Ameryki.


Historia opowiedziana przez Macieja Jarkowca to historia, której przodkowie pierwszych osadników nie uczą się w szkołach. To historia, którą amerykanie, bezskutecznie, próbują od lat zagrzebać w ziemi. To historia, która trwale zapuściła korzenie w amerykańską prerię i umysły rdzennej ludności tego kontynentu. 


Stany Zjednoczone do maestrii doprowadziły sztukę kolonizacji. Wszyscy obywatele żyją pod butem, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Są przekonani, że mieszkają w ojczyźnie wolności – fragment tekstu
 
Kraj wolności na pewno nie jest nim dla Indian. A tak na prawdę, czy jest nim dla kogokolwiek?

You Might Also Like

0 comments

Popularne

Obserwatorzy

Translate

Subscribe