7 kawałków, które sprawią, że będziesz chciał zagrać na ukulele

13 marca


 

No tak, skoro o książkach już troszkę było, teraz czas na drugi powód istnienia tej strony, czyli ukulele! Moja przygoda z tym cudnym instrumentem zaczęła się tak na prawdę ponad rok temu, kiedy dosyć spontanicznie postanowiłam zapisać się na warsztaty.
Nigdy wcześniej nie miałam styczności z ukulele, ani z żadnym innym instrumentem. Moim jedynym muzycznym epizodem była dwumiesięczna nauka gry na gitarze, jakieś siedem lat temu. Czyli doświadczenie praktycznie żadne. A skoro o gitarze już mowa, od razu pragnę zaznaczyć, że ukulele NIE JEST małą gitarką, ani żadnym innym jej rodzajem. To osobny instrument, który po prostu przypomina ją swoim wyglądem. Ukulele to instrument posiadający cztery struny, strojony podobnie jak gitara na piątym progu (stąd dosyć wysokie brzmienie instrumentu). Wyróżniamy trzy główne jego rodzaje: sopranowe, koncertowe i tenorowe... ale o tym może kiedy indziej. Dzisiaj chciałam pokazać wam dziesięć kawałków, które (mam nadzieję!) zachęcą was do sięgnięcia po ten uroczy instrument i które pokażą, że ukulele potrafi dużo więcej niż przysłowiowe cztery akordy. No więc zacznijmy od końca... 


7. Ukuleleboboys - Wake up little Susie 
¡Hola gringos! Albo raczej powinnam powiedzieć bonjour! Nie dajcie się zwieść tym dwóm uroczym meksykanom, bo tak na prawdę to muzycy pochodzący z Francji. W zeszłym roku, ku uciesze publiczności, wystąpili na Pierwszym Poznańskim Festiwalu Ukulele - i dali czadu! W swoim repertuarze grają wszystko, co kojarzy się z dobrą zabawą: stare hity Spice Girls, Britney Spears, ale również rockowe hity The Doors, w nieco odmienionych wersjach. Jeśli w tym roku również przyjadą wystąpić na festiwalu, już teraz serdecznie was zapraszam: 1-3 czerwca, Poznań.
6. Eddie Vedder – Can’t keep 
 Tak, Eddie Vedder gra na ukulele i wcale się z tym nie kryje! Wokalista Pearl Jam, w swojej solowej karierze wydał album, na którym znajdują się wyłącznie piosenki grane na tym instrumencie. Musicie przyznać, że nastrój samej piosenki, jak i kadry teledysku są niezwykle odprężające. Tak jak cała płyta.5. Honoka & Azita – Misirlou 
To dwie młodziutkie dziewczyny z Hawajów, które po prostu wymiatają. Szybkość poruszania się ich palców, nie tylko na gryfie, jest zdumiewająca. Jeśli chcecie więcej, polecam również utwór Bodysurfing - niezwykle efektowne wykonanie!
4. Ukuleleboboys – Wannabe  
Tak, to znowu oni. To zestawienie po prostu nie byłoby pełne bez tego teledysku. No i to rrrrr...
NIEKLASYFIKOWANY Eddie Vedder – Rise 
Tutaj na chwilkę wyrwiemy się ze schematu. Co sprawniejsze oko, zauważy troszkę więcej kluczy w instrumencie. A to dlatego, że nie jest to ukulele, a mandolina. Ale kawałek równie efektownie brzmi na obu instrumentach, dlatego postanowiłam go tutaj wrzucić. Znowu powtarzam się z wykonawcą...ale z takimi kawałkami można! Bo kto oglądał Into the Wild ten WIE. A kto nie oglądał niech obejrzy, chociażby dla soundtrack'u, którego autorem w całości jest Eddie.
3. Andrew Molina – Dream on 
Teraz zrobi się już nieco poważniej, bo przed nami moja wielka trójka! Trzech profesjonalnych ukulelistów, którzy skradli moje muzyczne serducho, i którzy udowodnią, że nawet bez wokalu ich aranżacje są po prostu MISTRZOWSKIE.
2. Aldrine Guerrero and Jason Arimoto – Little Wing 
Jeśli chcecie zacząć naukę na ukulele, polecam właśnie Aldrine'a (po lewej). Na stronie Ukulele Underground oraz na YouTube wrzuca całe mnóstwo filmików instruktażowych, na każdym poziomie gry. Poza tym, w każdy piątek, organizuje spotkania, na których można wspólnie z nim pograć, oczywiście przed komputerem. Do tego wszystkiego pomocne tablice z chwytami (jedną z nich możecie właśnie zobaczyć poniżej).
1. Jake Shimabukuro – Dragon 
I oto mój zwycięzca! Muszę jednak przyznać, że Jake nie jest wcale moim numerem jeden pośród ukulelistów. Dlaczego więc znalazł się na pierwszym miejscu? Myślę, że kiedy przesłuchacie całego kawałka, zrozumiecie. Shimabukuro jest najbardziej rozpoznawalnym i jednym z najbardziej utalentowanych muzyków grających właśnie na tym instrumencie. A poniższy utwór doskonale pokazuje jego talent i możliwości samego ukulele przy użyciu różnych technik gry oraz efektów.Oczywiście to zestawienie jest subiektywne i bardzo okrojone. Jest całe mnóstwo wspaniałych graczy jak i gatunków, o których nie wspomniałam. Myślę, że w przyszłości będzie jeszcze ku temu niejedna okazja. A teraz pozostaje już tylko wybrać się do najbliższego sklepu muzycznego i zacząć grać! 

Aloha!

You Might Also Like

0 comments

Popularne

Obserwatorzy

Translate

Subscribe