Ten o autorach

16 lutegoCzy zdarzyło się wam kiedyś czytać książkę i nie pamiętać nazwiska jej autora? 

Nie...? No cóż, w takim razie jesteście prawdziwymi miłośnikami literatury. Miłośnikami w pełni świadomymi istnienia człowieka, który dzięki ciężkiej pracy i niesamowitej wyobraźni pozwolił wam przez chwilę zasmakować innego życia. Nie wszyscy jednak mają takie podejście do twórczości. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być przeróżne.

Być może wynika to z braku świadomości. Czytelnicy są momentami tak mocno pochłonięci lekturą bądź zaaferowani życiem postaci, że nie przykładają większej wagi do ich twórców, bez których tak na prawdę, nie mieliby wglądu do świata bohaterów. W części przypadków wynika to z ignorancji, w części z niewiedzy. Niezależnie od przyczyny, ciekawe może okazać się zapoznanie z biografią autora. W wielu wypadkach rzuci ona przypuszczalnie nieco światła na taką, a nie inną, twórczość pisarza.

Istnieje także inne grupa czytelników. To ci, którzy znają autora tylko z jednej powieści, podczas gdy jego dorobek jest na tyle bogaty, że ogromną stratą może okazać się dla nas niezapoznanie się z nim. Czasem największe dzieło pisarza staje się jego przekleństwem. Autor znany z jednej powieści postrzegany jest przez jej pryzmat, przez co inne jego dzieła pozostają w cieniu, niedoceniane przez szersze grono czytelników.

Te dwa powody uważam za główną przyczynę niedostatecznej znajomości twórców czytanych przez nas książek i to właśnie one stały się impulsem do przedstawienia najciekawszych, według mnie, autorów i ich dorobku. Część z nich jest na pewno wszystkim dobrze znana, część być może będzie zaskoczeniem. 

Na początek przedstawiam szóstkę pisarzy, którzy mieli największy wpływ na kształtowanie się mojego światopoglądu i wrażliwości literackiej. Ich sylwetki postaram się przybliżyć w kolejnych postach.

Photo by rawpixel.com on Unsplash


David Mitchell (ur. 1969 w Southport) – brytyjski pisarz, absolwent literatury angielskiej i amerykańskiej Uniwersytetu Kent. Autor ośmiu powieści, dwukrotnie nominowany do nagrody Bookera. Znany przede wszystkim z powieści Atlas chmur, która doczekała się adaptacji filmowej w 2012 roku. Uczestnik projektu Future Library, gromadzącego od 2014 roku teksty, których treść opublikowana zostanie w setną rocznicę jego powstania – w roku 2114. Wraz z żoną przetłumaczył dwie powieści japońskiego pisarza Naokiego Higashida, dotykające problemu autyzmu (syn Mitchella również dotknięty jest tym zaburzeniem). 

Philip Roth (ur. 1933 w Newark) – amerykański pisarz żydowskiego pochodzenia, absolwent Uniwersytetu Bucknella. Zdobywca wielu nagród, w tym nagrody Pulitzera (1997) za powieść Amerykańska sielanka. Znany jest z odważnych, prowokacyjnych oraz często ośmieszających, kulturę amerykańską i żydowską, treści. W swojej twórczości częstokrotnie odwołuje się do wątków autobiograficznych. Część jego książek została zekranizowana, są to między innymi Kompleks Portnoya, Amerykańska sielanka oraz Wzburzenie.

John Steinbeck (ur. 1902 w Salinas, zm. 1968 w Nowym Jorku) – amerykański pisarz, zdobywca wielu nagród, w tym nagrody Pulitzera (1940) za powieść Grona gniewu oraz Literackiej Nagrody Nobla (1962). Pomimo braku uznania krytyków, między innymi za mało wysublimowany język, zdobył dużą popularność w Ameryce oraz w Anglii. Powieści Steinbecka często poruszają temat samotności oraz niespełnionych marzeń biedniejszej części amerykańskiego społeczeństwa. Duża wrażliwość na problemy społeczne, głównie klasy robotniczej, stanowi o nieprzemijalności jego dzieł.

Henry David Thoreau (ur. 1817 w Concord, zm. 1862 tamże) – amerykański pisarz, absolwent Uniwersytetu Harvarda. Jeden z przedstawicieli transcendentalizmu – nurtu filozofii amerykańskiej, opierającej swoje postulaty między innymi na równości oraz samodzielności jednostki. Przez dwa lata mieszkał samotnie w chacie zbudowanej w lesie nad stawem Walden. W tym okresie powstało jego najsłynniejsze dzieło, traktujące o prostym życiu w harmonii z naturą.

John Ronald Reuel Tolkien (ur. 1892 w Bloemfontein, zm. 1973 w Bournemouth) – brytyjski pisarz, popularyzator literatury fantasy. Także profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Znał ponad 30 języków, uczył się również polskiego. Współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego. Twórca mitycznego świata Śródziemia, w którym osadzona jest fabuła jego najpopularniejszych dzieł: Władcy Pierścieni, Hobbita oraz Silmarillionu. Duża część jego prac została wydana pośmiertnie przez jego syna, Christophera Tolkiena.

William Shakespeare (ur. 1564 w Stratford-upon-Avon, zm. 1616 tamże) – angielski poeta, uznawany za jednego z najwybitniejszych. Autor 38 sztuk z gatunku zarówno tragedii jak i komedii. Duża część z nich wystawiona została w Globe Theatre i przyczyniła się do rozwoju teatru elżbietańskiego. Większość jego dzieł pisana jest wierszem, z czego najbardziej znane to Romeo i Julia, Hamlet oraz Makbet. Utwory Shakespeare’a były wielokrotnie przenoszone na ekran – szacuje się, że ponad 400 filmów pełnometrażowych opartych jest na jego dziełach.

Co sądzicie o powyższej szóstce? Jacy autorzy wywarli na was największy wpływ?

You Might Also Like

0 comments

Popularne

Obserwatorzy

Translate

Subscribe