„Małe szare komórki. Poirot w cytatach” Agatha Christie

23 lutego


Jakiś czas temu, przechadzając się w księgarni, pomiędzy półkami pełnymi książek, szukałam prezentu dla wyjątkowej osoby. Czegoś osobliwego i nietuzinkowego. Czegoś, czego istnienia nie byłam nawet do końca pewna. I właśnie wtedy, mijając kolejną alejkę, zauważyłam duże czarne wąsy. Tytuł książki, do której należały brzmiał: Małe szare komórki. Poirot w cytatach. Trafiłam w dziesiątkę! To był idealny prezent dla mojej mamy, wielkiej fanki Agathy Christie i jej nieprzeciętnego bohatera – Herculesa Poirot. Miałam szczęście.

  
Małe szare komórki to zbiór cytatów Herkulesa Poirot, jednego z najsłynniejszych bohaterów książek Agathy Christie. Niski, drobny detektyw z charakterystycznymi wąsami to uosobienie sprytu, przenikliwości i elegancji. Każda zbrodnia jest dla niego zagadką, której rozwiązanie jest jedynie kwestią czasu. Ten niezwykle pewny siebie i świadomy swojej inteligencji ekscentryk, podbił serca czytelników i fanów Agathy Christie. I właśnie dla nich, w 125 rocznicę urodzin pisarki, wydany został zbiór najpopularniejszych powiedzeń Herkulesa Poirot. 
 
Czemu tylko dla nich? Już spieszę wyjaśnić. Czytelnik, który nie jest zaznajomiony z pisarstwem Agathy Christie raczej nie znajdzie w tej niewielkiej książeczce nic odkrywczego i wartego uwagi. Cytaty sławnego bohatera kryminałów są dosyć bezbarwne i mało wyszukane. W książce możemy znaleźć aforyzmy dotyczące natury ludzkiej, kobiet, jedzenia, jak również umysłu przestępcy i pracy detektywa. Obejmują zatem wiele wątków prozy życia bohaterów. Oczywiście, w Małych szarych komórkach znajdą się także perełki:

Każdy morderca jest zapewne czyimś starym przyjacielem. Nie wolno mieszać uczuć z rozsądkiem.

Gdziekolwiek jest ludzka natura, tam jest i dramat. Ale nie zawsze tam, gdzie się go upatruje.

Nigdy nie spieram się ze stanowczymi damami. Rozumie pan, że to strata czasu.


Dla kilku trafnych aforyzmów, nie warto jednak kartkować całej książeczki. Książeczki, którą bardzo łatwo można ocenić po okładce. Spoglądając z półki, od razu rzuca się przechodniowi w oczy, a wszystko za sprawą wąsów. Ten znak rozpoznawczy detektywa wykonany z czarnego materiału nadrukowanego na wierzch książki, jest niespotykanie czarujący. Środek również nie pozostawia wiele do życzenia. Każdy z cytatów znajduje się na osobnej stronie, w dwóch wersjach językowych – w języku polskim oraz w oryginale. Taki zabieg sprawia, że treść jest przejrzysta i przyjemna w czytaniu. Każdy aforyzm opatrzony jest również tytułem książki, z której został zaczerpnięty. Całość wykonania jest niezwykle ujmująca.

Jeśli jesteś fanem osobliwego charakteru detektywa Poirot, aforyzmy pozwolą Ci przenieść się z powrotem do jego świata i być może przypomną zagadki, które próbowałeś rozwikłać podczas czytania. Jeśli jednak nie miałeś wcześniej sposobności poznać świata wykreowanego przez  Agathę Christie, koniecznie zrób to przed czytaniem Małych szarych komórek. Ta mała książeczka pozostaje w silnym związku ze specyficznym charakterem bohatera jej powieści.


You Might Also Like

0 comments

Popularne

Obserwatorzy

Translate

Subscribe